ASANSÖR ÇEŞİTLERİ

Asansör çeşitlerimizle ilgili detaylar için kutulara tıklayınız.

MAKİNE DAİRELİ ASANSÖR

Makine daireli asansörler; Asansör tahrik makinesinin asansör kuyusunun üzerinde teşkil edilmiş bir oda içerisine konumlandırıldığı asansör tipidir.

Taşıma amaçlarına göre sınıflandırılabilirken, kontrol tarzına göre farklılık gösterebilmektedirler.

MAKİNE DAİRESİZ ASANSÖR

Makine dairesi yapılamayan alanlarda, tahrik makinesi asansör kabini üstünde ya da kuyu içinde yer alabilen sistemlerdir.

Mıknatıs uyarmalı senkron motor ile motora akuple edilen encoder ve hassas denetim sağlayan kapalı çevrim sürücü sistemi ile duruş ve seyir esnasında maksimum konfor sağlamaktadır. Kat hizalamaları, halat ve kasnak aşamaları klasik sistemlere göre çok daha verimlidir.

Dişli grubunun tümüyle ortadan kalkması bakım ve onarım gereksinimini minimize etmiştir. Dişlisiz makine sistemleri enerji tasarrufu sağlamaktadır. Dişlisiz makine sistemleri kompakt yapısı ve sessiz çalışması nedeniyle yüksek hızlı ve makine dairesiz sistemlere uygundur. Motora akuple edilmiş olan elektromekanik fren yüksek güvenlik sağlarken, kabinin kontrolsüz yukarı hareketinde güvenlik komponenti olarak kullanılabilmekte olduğundan kontrolsüz yukarı hareketi engelleyici kayma fren kullanılmasına gerek kalmamaktadır.

HİDROLİK ASANSÖR

Genelde makine daireli asansörlerin yapılamadığı yerlerde insan, yük, araç ve panoramik asansör olarak taşıma kapasitelerine bağlı tek veya çift pistonlu şeklinde imalat ve montajı yapılır.

Bu tip asansörlerin otomatik seviyeleme özelliği sayesinde kat duruşları düzgün, hızı düşük ama kullanımı rahat asansörlerdir.

MONŞARJ (YEMEK) ASANSÖRÜ

Genel kullanım alanları otel restoran ve villalardır. Küçük tip yük asansörleri de denilebilir.

Monşarj asansör de denilebilen servis (yemek) asansörleri 50-250 kg taşıma kapasiteli olabilmekte olup, giyotin kapı şeklinde rahat açılıp kapanabilen bir sistemle üretim ve montajı gerçekleşebilmektedir.

ENGELLİ ASANSÖRLERİ

Engelli kişilerin her yere kolayca ulaşabilmelerini sağlamak amacı ile yapılmış merdiven asansörleri, farklı platform çeşitleri ile her türlü mekana rahatça ulaşımı sağlamaktadır.

ENGELLİ PLATFORMU

Engelli platformu, farklı yatay açı ve eğimdeki kıvrımlı yerler için tasarlanmıştır.

Engelli platformu ile birlikte otomtik hareket eden güvenlik kolları ve buna istinaden hiçbir yardım gerektirmez.

İhtiyaca uygun özürlü asansörleri olaral imal edilmektedir.

YÜK ASANSÖRLERİ

Yük asansörleri kullanım amaçlarına göre 630 kg ve daha üst kapasitelerde üretim ve montaj gerçekleştirilebilmektedir.

Genel kullanım alanları iş yerleri ve fabrikalardır.

İsteğe göre halatlı ya da hidrolik yapılabilmektedir.

ŞAHIS ASANSÖRLERİ

Genellikle konutlarda kullanılır. Asansörler tasarlanırken konfor, hız, taşıma kapasitesi ve ergonomi göz önünde bulundurulur.

İnsan asansörleri konutlarda sınıf 1, konut dışı yerlerde sınıf 2 olarak değerlendirilir.

Kullanım amacına uygun şekilde montajı gerçekleştirilir.